Drukuj

Android, Windows Phone, a może iOS?

A A A

Android, Windows Phone, a może iOS?

Android, Windows Phone i iOS,  to trzy najpopularniejsze systemy, które można spotkać w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Przedstawiamy krótką charakterystykę systemów mobilnych.

Krzysztof Smosma | 20 2014

Android logo

Android jest systemem stworzonym przez Google, kontrolującym pracę zdecydowanej większość urządzeń mobilnych. Android zdobył tak wielką popularność głównie dzięki swojej otwartości (możliwości modyfikacji kodu). Dzięki temu każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności, może dostosować go do swoich potrzeb. Pozwoliło to producentom urządzeń tworzyć własne wizualne nakładki, które wyróżniają ich produkt i ułatwiają korzystanie ze smartfona.

Android TouchWiz

Niestety producenci zwykle dość długo zwlekają z udostępnianiem aktualizacji nawet dla swoich topowych modeli, przez co na możliwość zainstalowania nowszego systemu (zmieniającego interfejs i funkcjonalność) musimy wyczekiwać z reguły kilka miesięcy od daty premiery. W przypadku brandowanych urządzeń – kupionych u operatora komórkowego sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Nierzadko bywa również, że producenci zwyczajnie rezygnują z wprowadzenia nowszej wersji systemu w przypadku starszych modeli lub tych z niższych półek cenowych. Wyjściem z takiej sytuacji jest zakup urządzenia z serii Nexus, na które najnowsze wersje systemu Android trafiają w pierwszej kolejności, a okres wsparcia jest bardzo długi.

Nexus

Oczywiście nie tylko producenci sprzętu mobilnego mogą modyfikować wygląd systemu. W Sklepie Play, dostępnych jest wiele tak zwanych launcher' ów, które po instalacji całkowicie zmieniają wygląd oraz funkcjonalność systemu.

Nova LauncherSmart Launcher
Nova Launcher, Smart Launcher

Użytkownicy urządzeń z Androidem mogą korzystać z bardzo pokaźnego zbioru płatnych oraz darmowych aplikacji, książek i utworów muzycznych (niedostępne w Polsce) ze Sklepu Play.

 

Windows Phone

Windows Phone to stosunkowo nowy system, który rozwijany jest przez firmę Microsoft. Pod kontrolą Windows Phone w najnowszej wersji (Windows Phone 8) pracuje stosunkowo mało urządzeń - smartfony Nokii z serii Lumia, Samsung Ativ S, HTC 8S, HTC 8X oraz modele Huawei z serii Ascend W.

Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920

Windows Phone w przeciwieństwie do Androida jest zamkniętym systemem, przez co użytkownicy jak i producenci mają bardzo ograniczone możliwości ingerencji w kod źródłowy. Nawet urządzenia sprzedawane u operatorów sieci komórkowych (brandowane smartfony), nie różnią się zbytnio od sklepowych wersji – czasami posiadają dodatkową aplikację, zmienioną animację startową oraz domyślny schemat kolorów.

Każde urządzenie posiadające mobilny system Microsoftu, posiada fabrycznie zainstalowany pakiet Office.

Office

Warto zwrócić uwagę również na urządzenia Nokii z serii Lumia, które posiadają standardowo zainstalowaną nawigację samochodową z możliwością pobrania za darmo map offline.

Nokia drive

System nie jest tak rozbudowany jak wcześniej omawiany Android i nie posiada tak wielu możliwości personalizacji, jednak reaguje na polecenia błyskawicznie – nawet, jeżeli zainstalowany jest na urządzeniach z najniższej półki cenowej.

 

iOS logo

iOS to system rozwijany przez firmę Apple. Zadebiutował na rynku wraz ze smartfonem Apple iPhone pierwszej generacji. Jest to bardzo specyficzny system, który przez wielu użytkowników jest niemal fanatycznie wielbiony. Wyglądem bardzo przypomina wcześniej omawianego Androida, jednak nie posiada aż tak rozbudowanych możliwości personalizacji.

Android TouchWiziOS
Porównanie interfejsów systemów: Android i iOS​

Użytkownikom komputerów z systemem Windows, z całą pewnością nie spodoba się również fakt, iż smartfon z iOS na pokładzie nie wspiera trybu pamięci masowej, przez co do wymiany plików konieczna jest instalacja pakietu iTunes.

iTunes

iOS to system, który pracuje jedynie na urządzeniach takich jak iPhone, iPad, czy iPod Touch firmy Apple. Stosunkowo niewielka ilość urządzeń, na których instalowany jest iOS sprawia, że producent może przygotować uniwersalną, odpowiednio zoptymalizowaną wersję dla większości swoich urządzeń.

Jedną z największych zalet iOS są aktualizacje, które można instalować zaraz po udostępnieniu ich przez producenta. W przypadku wcześniej omawianego Androida, zawsze aktualną wersją systemu mogą pochwalić się jedynie użytkownicy urządzeń z serii Nexus.